Romania Nationalista
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

2 participanți

Pagina 7 din 15 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Urmatorul

In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Sam Ian 17, 2015 10:38 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 294rqcx
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Dum Ian 18, 2015 2:10 pm

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 25iugb4
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Dum Ian 18, 2015 3:37 pm

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Drf89g
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Lun Ian 19, 2015 10:55 am

Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Mar Ian 20, 2015 7:14 pm

BISERICA

Unii nu văd pe chipul sfânt al Bisericii decât bube. Dar oare aceasta e Biserica?

Tot ce s-a făcut bine de la Hristos până acum s-a făcut prin creştinism şi Biserică. Pentru cine vede degradarea omului Biserica e instituţia cea mai binefăcătoare.

O lume care s-a îndepărtat de Dumnezeu caută în orgiile trupului şi gândului o împlinire iluzorie. Într-o astfel de lume Biserica, mereu aceeaşi, mereu tânără, îşi apără cu hotărâre Adevărul.

Mesajul Bisericii, acelaşi de două mii de ani, e mai actual ca niciodată. Prin mesajul Bisericii şi doar prin el oamenii au aflat că sunt cu toţii fraţi pentru că sunt fii aceluiaşi Tată. Mesajul Bisericii le-a redat celor mai sărmani, celor mai disperaţi încrederea în viitor.

Codul moral al Bisericii e la fel de actual. El păstrează semnificaţia dată de Dumnezeu omului şi popoarelor. Datorită lui omul nu a devenit cea mai periculoasă fiară a creaţiei. Datorită lui popoarele împinse pe calea viciului şi pierzaniei se pot salva.

Ne gândim aproape tot timpul la criza economică, la politică, la interesele proprii. Ne precupă la fel de mult apărarea Bisericii, a spritualităţii creştine fără de care am compromite totul?

Tomescu Ionuţ
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Joi Ian 22, 2015 6:40 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 2lbkzup
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Ian 23, 2015 8:17 pm

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Dm5v9x

HORA UNIRII
de Vasile Alecsandri

Hai să dăm mână cu mână
Cei cu inimă română,
Să-nvârtim hora frăţiei
Pe pământul României!

Iarba rea din holde piară!
Piară duşmănia-n Ţară!
Între noi să nu mai fie
Decât flori şi omenie!

Măi muntene, măi vecine,
Vină să te prinzi cu mine
Şi la viaţă cu unire,
Şi la moarte cu-nfrăţire!

Unde-i unul, nu-i putere
La nevoi şi la durere.
Unde-s doi, puterea creşte
Şi duşmanul nu sporeşte!

Amândoi suntem de-o mamă,
De-o făptură şi de-o seamă,
Ca doi brazi într-o tulpină,
Ca doi ochi într-o lumină.

Amândoi avem un nume,
Amândoi o soartă-n lume.
Eu ţi-s frate, tu mi-eşti frate,
În noi doi un suflet bate!

Vin’ la Milcov cu grăbire
Să-l secăm dintr-o sorbire,
Ca să treacă drumul mare
Peste-a noastre vechi hotare,

Şi să vadă sfântul soare
Într-o zi de sărbătoare
Hora noastră cea frăţească
Pe câmpia românească!


ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 10crv4x
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Lun Ian 26, 2015 1:51 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 28rmydt
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Joi Ian 29, 2015 2:01 am

DUPĂ ALEGERI

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 2r3fk84
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Ian 30, 2015 6:54 am

O SINGURĂ CALE

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 2eq77f9
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Sam Ian 31, 2015 6:34 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 30a4cv8
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Sam Ian 31, 2015 10:52 pm

SĂ NE APĂRĂM RELIGIA ŞI BISERICA!

Rezultatele alungării Religiei şi Bisericii din viaţa Europei:
- un avort la 27 de secunde;
- un divorţ la 30 de secunde;
- numărul căsătoriilor a scăzut cu 24% în ultimii 20 de ani;
- 33% din naşteri sunt în afara căsătoriei;
- 80% din creşterea demografică se datorează emigraţiei;
- o familie din 4 numără doar o persoană.
Şi lista poate continua...
Consecinţa: Europa moare.
Renegându-şi Religia şi Biserica Europa s-a angajat pe spirala extincţiei civilizaţiei sale prin depopulare, îmbătrânire, declin şi decadenţă. Tratatul de aderare la U.E. nu ne obligă şi nu ne poate obliga să urmăm şi noi aceeaşi cale. Să ne apărăm Religia şi Biserica pentru binele Ţării, pentru binele copiilor noştri şi al nostru.

Mihail Gheorghe Bujor (Ghebu)
_________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Lun Feb 02, 2015 7:03 am

RÂNDURI PENTRU DOMNIŞOARE

SOCIETATEA

Libertatea

-I-

Libertatea e la fel de importantă ca viaţa. Într-adevăr la ce ne-ar folosi existenţa dacă nu am fi liberi atât cât ne-o permite libertatea celorlalţi? Libertatea e prin urmare un drept natural al fiecăruia dintre noi şi e obligatoriu să fie respectat. Nimeni nu are dreptul să ne forţeze să muncim sau să ne împiedice să mergem unde vrem, altfel spus să dispună de persoana noastră, să ne sechestreze. Fără libertate nu există morală, fiindcă morala constă tocmai în folosirea bună, voită a fiinţei noastre.  E necesar să avem chiar libertatea de a face rău, fiindcă fără ea nu am avea niciun merit în a face bine. Interesul general e apărat prin legi de inconvenientele unei libertăţi periculoase. Dacă le încalc, ştiu la ce mă expun, dar libertatea alegerii îmi aparţine.    

-II-

Nu se poate separa libertatea fizică de libertatea morală. Faptul că înlănţuirea trupului nu afectează întotdeauna libertatea sufletului nu poate fi invocat ca argument pentru transformarea omului în proprietatea cuiva. Sclavia e o nedreptate odioasă şi revoltătoare. Înţelepţii antichităţii au admis-o totuşi ca legitimă. Ea a existat chiar până în secolul al XIX-lea. A fost nevoie de un război lung şi sângeros ca S.U.A. s-o poată suprima. Blândeţea multor stăpâni de sclavi nu justifica lipsirea unor oameni de posesia propriei lor persoane. Să ne amintim că o contribuţie însemnată la această lucrare eliberatoare a avut scriitoarea Harriet Beecher Stowe care dezvăluit ororile sclaviei în cartea sa „Coliba unchiului Tom”.

Iobăgia, care a durat tot până în secolul al XIX-lea, era o formă de sclavie atenuată. Omul legat de pământ nu-l putea părăsi, era vândut împreună cu el, iar rodul muncii lui aparţinea seniorului. Aceste obiceiuri, ţinând de societatea feudală, au fost înlocuite treptat cu forme de organizare socială mai rafinate, însă nu neapărat mai bune.  

-III-

Există în tot ce suprimă libertatea o dublă ispită. La stăpân ispita de a abuza de puterea sa, la aservit ispita de a se lăsa în voia soartei, de se degrada pierzându-şi orice iniţiativă, orice sentiment de demnitate umană. Se mai poate numi om sclavul bătut sau umblând cu şiretlicuri ca să scape de bătaie?

Nu ne e permis să renunţăm de bunăvoie la propria noastră libertate, atât e de preţioasă şi de sacră. Nimănui nu-i e îngăduit să se vândă ca sclav, dacă nu o face din nobleţe sufletească, din generozitate. Vincent de Paul, de exemplu, a luat la Alger locul unui vâslaş la galere care nu a putut fi răscumpărat de la piraţi.

-IV-

Nu ne e permis nici să ne vindem voinţa angajându-ne să comitem o nedreptate. Fără îndoială putem să ne înstrăinăm timpul, munca în condiţii negociate, pentru că o parte a voinţei noastre scapă contractului fiindu-i superioară. De aceea patronii nu au dreptul să abuzeze de puterea lor pentru a-şi forţa salariaţii să-şi compromită sănătatea sau viaţa. Nici asociaţiile nu au dreptul să-şi constrângă membrii prin abuz de influenţă. Oricare ar fi asociaţia în care intrăm cu o intenţie oarecare, nu ne e îngăduit să renunţăm pentru ea la libertatea noastră pentru a-i urma pasivi consemnele. Concurenţa teribilă de pe piaţa muncii e prin ea însăşi un obstacol serios în calea libertăţii. Conştiinţa capitulează uşor în faţa foamei. Cei din partea de sus a scării sociale e necesar să înțeleagă bine ce crimă comit acutizând o necesitate vitală. Să ceri, de pildă, unei biete muncitoare să lucreze pentru o plată derizorie, s-o obligi în plus să stea peste program, înseamnă să atentezi la libertatea ei, fiindcă ştii că nu poate spune nu.  

Unele persoane au calitatea, autoritatea şi datoria de a-şi impune voinţa. Părinţii îşi domină copilul, iar alături de ei şi cu acordul lor sunt profesorii însărcinaţi cu instruirea lui. Minorul nu poate fi liber pentru că nu are o educaţie completă şi o minimă experienţă de viaţă. Desăvârşirea educaţiei lui nu se poate face doar prin aplicarea de sancţiuni. E necesar totodată ca el să priceapă că ascultarea îl pregăteşte pentru independenţa sa de mai târziu şi că tot ce se doreşte e să fie împiedicat să-şi facă singur rău. E important ca purtarea să-i fie dictată de raţiune, nu de teamă sau de dispoziții de moment.

-V-

Libertatea e atât de necesară vieţii încât lipsirea de ea a devenit cea mai gravă pedeapsă aplicată acelora care fac  rele. Nimic nu ne emoţionează mai mult ca soarta unui deţinut. Masca de Fier, despre care nu se ştie nimic precis, a înduioşat mulţi oameni doar pentru că era captiv. Nenorocirea întemnițatului din Chillon i-a inspirat lui Byron versuri remarcabile, iar nouă vizitarea temniţelor din vechile castele sau a puţurilor din Veneţia ne provoacă fiori. În zilele noastre închisoarea nu mai e inumană, ci aspră, fiindcă e o pedeapsă, dar e mai mult o dezonoare decât o suferinţă fizică. Tendinţa e de a face din ea un instrument de moralizare ajutând vinovaţii să se îndrepte şi să-şi folosească mai bine libertatea când şi-o recapătă.    

-VI-

O carte veche, scrisă sub formă de întrebări şi răspunsuri de Alcuin pentru fiul lui Carol cel Mare, cuprinde această admirabilă definiţie: „Ce e libertatea? E neprihănire.” În acea epocă, considerată întunecată şi barbară, libertatea era de neconceput fără moralitate. În marile catedrale e scris uneori cuvântul „Libertas” sub statui de femei pure părând că se înalţă spre ţelul căutat de ochii lor îndreptaţi către cer. O astfel de libertate trebuie să ne dorim, pentru ea avem datoria să rămânem stăpâni pe persoana noastră, pe gândurile noastre şi pe faptele noastre. Libertatea care ne pângăreşte fiinţa, care ne-o distruge, care ne împiedică să gândim creator e de fapt servitute.  

Popescu Angela
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Feb 06, 2015 6:08 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 2ailw83
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Feb 06, 2015 8:07 am

Mulţi beţivi, drogaţi sau perverşi au studii superioare. Nu învăţătura sau lipsa ei sunt prin urmare problema, ci slăbiciunile omeneşti. Tindem să considerăm  ca bun ce e plăcut chiar când ştim că ne distruge. Din punctul acesta de vedere suntem asemenea copiilor şi la fel ca ei avem nevoie de cineva care să ne împiedice să ne facem rău singuri. Ori doar Religia şi Biserica ne pot apăra pe noi de noi. Restul e de mai mică importanţă...

Mihail Gheorghe Bujor (Ghebu)
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Dum Feb 08, 2015 6:39 am

VEŞNICA RĂSTIGNIRE

De două mii de ani cea mai mare dintre dramele omeneşti, aceea a Pătimirii, se repetă duhovniceşte în fiecare primăvară. Cine va suferi moral în aceste zile de agonie? Peste deşertul timpului se ridică  Sfânta Cruce. Viaţa noastră banală, echivocă şi imorală îşi va urma cursul monoton. Hristos va primi loviturile şi spinii, se va prăbuşi la pământ, lemnul Crucii îi va zdrobi carnea. Îl vor ţintui cu lovituri puternice de ciocan de lemnul tare. „Mi-au străpuns mâinile şi picioarele, mi-au numărat toate oasele.” Ce vom şti despre aceasta? Sângele Îi va şiroi încet pe trupul livid. Va căuta din ochi pe Tatăl şi sufletele noastre. Ce-au înţeles sufletele noastre din această tragedie? Ele nici n-au tresărit, nici n-au plâns. Ele nici măcar n-au gândit. Nici măcar n-au văzut. Hristos moare singur, foarte singur.

Sufletele noastre dorm sau sunt sterile în timp ce pentru a le scoate din toropeală, din mocirlă, din moarte acest trup atârnă în suferinţă între cer şi pământ. În zadar această inimă chinuită scoate strigăte de disperare care ar trebui să ne îngheţe sângele în vine sau să ne lase fără grai.

Şi totuşi decădem din cauza sufocării sufleteşti. Avem nevoie de speranţă, de milostenie, de dreptate, de smerenie ca de aer. Viaţa sufletească am primit-o spre păstrare. Suntem purtătorii ei. Şi mâinile ne atârnă neputincioase. Şi lumina din ochi ni s-a stins. Şi buzele nu ne mai tremură de fervoare şi emoţie. Inimile ne sunt uscate ca nisipul din deşert. Sufletele ne agonizează.

Credinţa însemnă ceva doar dacă cucereşte, iubirea doar dacă arde, milostenia doar dacă ajută.

Tomescu Ionuţ (Tomi)
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Lun Feb 09, 2015 10:35 pm

SĂ CREDEM ÎN DUMNEZEU!

Dacă nu există morală patimile se dezlănţuie, instinctele brutale devin de nestăvilit. Omul ajunge opusul a ceea ce morala îl îndeamnă să fie adică necredincios, egoist, hoţ, asasin, desfrânat, sperjur. Progresul material, bunăstarea nu mai sunt posibile pentru că în lipsa moralei omul le distruge. Fără morală întregul nostru edificiu social se năruie.

Vrem libertate nelimitată de exprimare, dar dacă această libertate nu e limitată de morală ce devine? Anarhie în idei, anarhie în societate. Putem să atacăm morala, să proclamăm virtutea viciu. Adică avem libertatea să atacăm societatea în însăşi temelia ei. Dar asta nu înseamnă progres. Omul moral este distrus, iar omul imoral nu poate exista pentru că poartă în el germenul morţii.

Avem democraţie, guvernarea poporului de către popor. Fiecare cetăţean îşi exercită partea sa de suveranitate naţională prin cei care-l reprezintă şi pe care-i alege. E, fără îndoială, cea mai frumoasă formă de guvernare. Dar dacă alegătorii sunt imorali alegerea lor se va îndrepta spre oameni imorali, spre aceia care le vor lua voturile prin promisiuni înşelătoare sau care le vor încuraja imoralitatea. Puterea va fi imorală şi o putere imorală nu va rezista multă vreme. Rezultatul va fi anarhia. Exasperată de anarhie Naţiunea va face apel la vreo persoană care-i pare mai decisă, mai hotărâtă. Ne vom întoarce la dictatură. Ce se va întâmpla atunci cu progresul?

Dacă vrem progresul, bunăstarea trebuie să fim morali. Religia e cel mai puternic susţinător al moralei. Să credem în Dumnezeu!

Tomescu Ionuţ
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Mar Feb 10, 2015 2:30 pm

FABULĂ

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 34oqzyg
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Feb 13, 2015 7:53 am

CONFESIUNILE UNUI FOST ATEU (2)

Dumnezeu

-I-

Patimile ascunse în spatele unor motive aparent onorabile şi orgoliul tineresc amestecat cu revolta contra oricărei autorităţi au jucat rolul cel mai important în evoluţia iniţială a ideilor mele. Asemenea înclinaţii, înnăscute în om, nu sunt absolut condamnabile, dar au nevoie de îndrumare, de moderare.

-II-

Egoismul ne face să ne considerăm centrul universului. Raţiunea noastră trufaşă vrea să cuprindă totul, să supună totul. Credem că ştim, dar de fapt nu ştim nimic. Unii, mai filozofi, se întreabă dacă tradiţiile, dogmele, misterele, împotriva cărora li s-a răzvrătit inteligenţa, nu ascund un sens profund. Alţii, mai puţin filozofi, se poticnesc în negaţii şi cu toate că nu au habar de firea omenească, de învăţămintele istoriei se consideră superiori multora. Înainte să mă aflu în acest impas eram anticreştin, dar nu ateu. Întâlnindu-l pe Dumnezeu în drumul meu, ca Iov, nu L-am recunoscut decât pe jumătate.  

O minte metodică rezumă, sintetizează,  priveşte în ansamblu orice obiect de studiu pentru a-l analiza mai bine. Aşa am ajuns într-o primă etapă să-L admit pe Dumnezeu ca încarnare a misterelor universului, marele X pe care fiecare îl descifrează cum poate. Apoi am remarcat că ateismul e aplicabil felului cum încercăm să ni-L reprezentăm pe Dumnezeu, nu lui Dumnezeu, adică misterului însuşi, perfecţiunii idealului.

-III-

Să presupunem că am suprima cuvântul Dumnezeu din vocabular ca să nu-i rănim pe ateii care nu-L înţeleg. Procedând aşa ar trebui să suprimăm multe alte cuvinte. Oare noi înţelegem mai bine căldura, electricitatea, lumina, gravitaţia decât îl înţeleg ateii pe Dumnezeu? Sunt realităţi, se va spune. Fiindcă dăm nume unor realităţi, nu ar fi ridicol să suprimăm numele a ceea ce, din punct de vedere filozofic, e chiar absolutul?  

Ateismul rezultă dintr-o lacună de gândire. Un obiect nu poate exista fără să fie făcut de cineva. Or universul, capodoperă de ordine, de armonie, e infinit mai complex ca orice obiect. Suntem, prin urmare, îndreptăţiţi să-i considerăm la fel de iraţionali şi pe cei care spun despre un obiect că s-a creat singur, şi pe cei care spun acelaşi lucru despre univers. Există deci un creator. L-am numit Dumnezeu. I-am fi putut da alt nume, dar fondul ar fi rămas acelaşi. Obiectul dovedeşte prin existenţa sa, existenţa celui care l-a făcut.

-IV-

Nu-L putem cunoaște pe Dumnezeu, dar nu e de mirare, dată fiind infinitatea Sa şi micimea noastră. E un motiv să-I negăm existenţa, când peste tot El  ne ridică o mulţime de alte întrebări grele pe lângă cea despre sine? Ateul, confruntat cu ele, va folosi pentru a le da răspuns formulări ca Natură, Hazard, Destin, Forţa lucrurilor, ceea ce e un alt mod de a vorbi tot despre Divinitate.

Panteiştii nu admit un Dumnezeu concret, deosebit de materie. Sistemul lor filozofic complică lucrurile, iar bunul-simţ li-l respinge. Am putea spune şi noi ca Goethe într-o discuţie cu Eckermann: ”Nu am întâlnit încă pe nimeni care să ştie ce înseamnă cuvântul panteism.”  

-V-

Mintea noastră, împinsă de curiozitate să meargă la surse, nu e satisfăcută decât când ajunge la sursa a toate, pe care nu o pricepe fără îndoială, dar care răspunde ideii înnăscute în noi că nu există efect fără cauză.

Imperceptibil prin simţuri, Dumnezeu e indispensabil înţelegerii omului şi universului. Pământul se învârte în jurul soarelui. Omenirea se învârte în jurul soarelui său intelectual şi moral, care e Dumnezeu. Nu-L putem cuprinde pe Dumnezeu cu mintea aşa cum nu ne putem uita la soare. Deşi ambii ne orbesc cu razele lor, relaţia existentă între devenirea omului şi Divinitate o putem găsi fără să căutăm prea mult. Iată de ce atunci când mă consideram mai
liber-cugetător ca niciodată, mi s-a părut pueril să-L neg pe Dumnezeu.  

-VI-

Marele duşman al lui Dumnezeu ne e arătat de vorba de duh a unui umorist: ”Dumnezeu L-a creat pe om după chipul şi asemănarea sa, iar omul I-a plătit cu aceeaşi monedă.” Nici cei mai înţelepţi nu scapă antropomorfismului. Îl concepem întotdeauna pe Dumnezeu mai mult sau mai puţin asemănător cu noi, îi atribuim patimile noastre, ideile noastre şi desfigurându-L ajungem să nu mai credem în El.

Nimic mai firesc la urma urmei ca antropomorfismul şi mă întreb cum ne-am putea descotorosi de el chiar după ce am cunoscut viziunile sublime ale Bibliei, dar îmi pare că de la Evanghelie ceva s-a schimbat.

Predescu Virgil
________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Mar Feb 17, 2015 12:29 pm

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 157hjl5
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Vin Feb 20, 2015 5:22 am

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 I3flgy
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Dum Feb 22, 2015 1:58 am

FĂRĂ CUVINTE

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 N5q6xc
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Lun Feb 23, 2015 12:31 am

VIRTUŢI PATRIOTICE

Patriotismul nu e o iubire contemplativă sterilă. El presupune obligaţii şi sacrificii reciproce zilnice. Să admirăm frumuseţea şi bogăţiile Patriei dar să nu uităm că ne putem bucura de ele doar datorită jertfei de sânge a înaintaşilor. Toţi avem o datorie faţă de Patrie încă de la naştere. „Patria, care ne-a dat viaţa, hrana şi educaţia, ne cere să ne facem datoria faţă de ea în fiecare clipă şi mai ales când e în primejdie”, spune Cicero. Îndeplinindu-ne îndatoririle individuale şi sociale contribuim la binele Patriei care e binele nostru al tuturor. Cea mai grea dintre îndatoririle noastre e apărarea Patriei pentru că implică practicarea altruismului şi a celor mai înalte virtuţi.

Curajul e definit de obicei ca vitejie în lupte şi sânge rece în mijlocul primejdiilor. Am moştenit de la daci vitejia lor admirabilă şi istoria noastră e plină de fapte eroice. Dar curajul, definit astfel, e doar bravură şi ţine de temperament. Adevăratul curaj e energia morală, tăria sufletească, forţa de a rezista tuturor adversităţilor. E cea mai dificilă virtute, cea mai glorioasă şi produce cele mai puternice efecte. Ea cuprinde mărinimia, răbdarea, statornicia, perseverenţa şi e un zid de apărare indestructibil. Romanii au posedat această virtute în cel mai înalt grad şi de la ei o avem şi noi. Energia morală ne-a susţinut în vremuri grele şi datorită ei am dăinuit.

Încrederea în sine asigură succesul în viaţă şi în război. Popoarele care au crezut în ele însele au rezistat. Încrederea în tine îţi dă forţă să lupţi. Popoarele care, dimpotrivă, s-au lăsat cuprinse de descurajare au dispărut.

Cea mai bună dovadă de devotament faţă de Patrie e menţinerea ordinii. Ordinea se menţine prin respectarea legilor, prin combaterea discordiei şi prin evitarea violenţelor. Vom trăi mai bine doar dacă suntem prudenţi şi înţelepţi. Patriotul trebuie să iubească ordinea la fel de mult ca libertatea.
Libertatea e cel mai de preţ bun al omului şi ordinea cel mai sigur mod de a beneficia de ea. Când cetăţenii nu menţin ordinea Statul e slăbit şi ameninţat cu ruina. Păstrarea ordinii se numeşte disciplină civilă. Disciplina civilă dă forţă Naţiunii.

O virtute patriotică e şi moralitatea. Desfătările, plăcerile, lipsa cumpătării au dus la dispariţia mai multor Ţări ca înfrâgerile militare. Desfrâul face grele acţivităţile de care depinde apărarea Patriei. Credeţi că oameni, care dorm vlăguiţi de dezmăţ, vor găsi în ei forţa şi curajul de a respinge duşmanul dacă sunt treziţi brusc? În interesul Patriei trebuie să ne înfrânăm.

Viaţa obişnuită impune şi ea practicarea unor vituţi patriotice. Îndeplinirea conştincioasă a activităţilor zilnice cere aproape tot atâta energie ca faptele eroice. Una din virtuţile importante ale cetăţeanului e hărnicia. Hărnicia e extrem de folositoare Patriei. Plugarul şi muncitorul care-şi fac sârguincios munca, savantul şi artistul, care îmbogăţesc societatea cu descoperirile şi creaţiile lor, contribuie enorm la binele comun.  

Predescu Virgil
_________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Mier Feb 25, 2015 11:47 am

LIBERTATE ŞI RELIGIE

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Axi4ox
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Tomi Joi Feb 26, 2015 11:16 pm

LIBERTATE ŞI ABUZ

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 2qx22qt
Tomi
Tomi

Mesaje : 245
Data de înscriere : 17/01/2013
Varsta : 43
Localizare : România

http://tineriptromania.blogspot.ro/

Sus In jos

ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL - Pagina 7 Empty Re: ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 15 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum